Amsterdam, 21 grudnia 2023 r. – Firma Group-IB, wiodący dostawca rozwiązań i technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa, służących do analizowania, zapobiegania i zwalczania przestępczości cyfrowej, na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia wykryła gwałtowny wzrost liczby fałszywych stron internetowych firm kurierskich i pocztowych. Specjalny zespół zadaniowy Group-IB, Computer Emergency Response Team (CERT-GIB), w ciągu pierwszych 10 dni grudnia zidentyfikował 587 fałszywych stron firm dostarczających przesyłki, co stanowi o 34% więcej niż w ciągu ostatnich 10 dni listopada. W ujęciu globalnym, od początku listopada CERT-GIB wykrył 1 539 stron phishingowych podszywających się pod operatorów pocztowych i firmy kurierskie. Uważa się, że te fałszywe serwisy internetowe są częścią pojedynczej kampanii mającej na celu wyłudzenia. Oszuści wykorzystują pośpiech, w jakim ludzie kupują w ostatniej chwili prezenty, i wysyłają wiadomości SMS dotyczące „pilnej dostawy” lub „nieudanego doręczenia”. Wiadomości, które naśladują informacje od znanych firm kurierskich, zachęcają odbiorców do odwiedzenia stron internetowych oszustów i pozostawienia tam swoich danych osobowych oraz wykonania płatności. Firma Group-IB cały czas prowadzi kampanię informacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi firm pocztowych i kurierskich na fakt fałszowania ich serwisów.
Przykład ataku internetowego mającego na celu wyłudzenia w Niemczech
„Przed świętami robimy zakupy na ostatnią chwilę, ale przesyłki chcemy otrzymać na czas. Z tego powodu stajemy się mniej ostrożni”, zauważa Camill Cebulla, dyrektor sprzedaży na Europę w firmie Group-IB. „Oszuści wykorzystują ten pośpiech i wysyłają fałszywe powiadomienia o dostawie. Duża ilość paczek przesyłanych w okresie świątecznym ułatwia oszustom ukrywanie się wśród legalnych usług kurierskich. Zalecamy, aby użytkownicy weryfikowali dane nadawcy, uważnie przeglądali strony, gdyż podrabiane serwisy wyglądają łudząco podobnie do stron oficjalnych, traktowali wiadomości jedynie jako przypomnienie i niezależnie szukali potwierdzenia na oficjalnych witrynach oraz byli świadomi występujących zagrożeń.”
Camill Cebulla, dyrektor sprzedaży na Europę w firmie Group-IB
O Group-IB
Założona w 2003 roku i mająca siedzibę w Amsterdamie w Europie, Group-IB jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań do wykrywania i zapobiegania cyberatakom, identyfikowania oszustw internetowych, prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z zaawansowanymi technologiami i ochrony własności intelektualnej. Centra Threat Intelligence and Research Group-IB zlokalizowane są na Bliskim Wschodzie (Dubaj), w regionie Azji i Pacyfiku (Singapur, Tajlandia) oraz w Europie (Amsterdam).
Zintegrowana platforma Group-IB Unified Risk Platform to ekosystem rozwiązań, który rozumie profil zagrożeń każdej organizacji i dostosowuje się do nich w czasie rzeczywistym z jednego interfejsu. Platforma Unified Risk Platform zapewnia kompleksową ochronę łańcucha reakcji na zagrożenia cybernetyczne. Produkty i usługi Group-IB skonsolidowane w ramach platformy Unified Risk Platform obejmują Threat Intelligence Group-IB, Managed XDR, Digital Risk Protection, Fraud Protection, Attack Surface Management, Business Email Protection, Audit & Consulting, Education & Training, Digital Forensics & Incident Response, Managed Detection & Response i Cyber Investigations. System Threat Intelligence Group-IB został uznany za jeden z najlepszych w swojej klasie przez Gartnera, Forrestera i IDC. Group-IB Managed XDR, przeznaczony do proaktywnego wyszukiwania i ochrony przed zaawansowanymi i wcześniej nieznanymi zagrożeniami cybernetycznymi, został uznany za jednego z liderów rynku w kategorii Network Detection and Response przez KuppingerCole Analysts AG, wiodącą europejską agencję analityczną, podczas gdy sam Group-IB został uznany za lidera produktu i lidera innowacji. Gartner uznaje Group-IB za dostawcę kompleksowych usług cyberbezpieczeństwa, który pomaga krajom w zwiększeniu swojej niezawodności w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony przed nowymi i zaawansowanymi zagrożeniami cybernetycznymi. Group-IB również przyczynia się do rozwoju cyberbezpieczeństwa na całym świecie jako członek Europol EC3 oraz Rady ds. Cyberbezpieczeństwa dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).